Dudy lidové

České dudy


Starobylý lidový nástroj užívaný ve většině dudáckých regionů Čech a v sousedních oblastech Rakouska a Německa. Melodická píšťala má sedm hmatových otvorů, které umožňují hrát zavřeným prstokladem typickou středoevropskou dudáckou tónovou řadu v rozsahu neúplné nony. Vývod k melodické píšťale má tvar stylizované kozlí hlavičky, tvořící charakteristický znak tohoto nástroje. Basová píšťala (bordun, huk) je laděna o dvě oktávy níž než základní tón melodické píšťaly. Při hře visí přes rameno za zády hráče, případně vepředu před hráčem, jak tomu bylo u starších typů tohoto nástroje.


Vrtání píšťal válcové. Tvorba tónu pomocí jednoduchého nárazného jazýčku. Zásobní měch je vyroben z kozí kůže se srstí, dřevěné díly z javoru nebo hrušky.

V Čechách v současnosti nejpoužívanější ladění: Es dur (Tónová řada: B-d-Es-f-g-a-b-c'). Další ladění: D, F, G a B dur / moll (např. D moll: A-c-d-e-f-g-a-b).

Cena.....individuální, dle provedení nástroje

Dodací lhůty 14 - 16 měsíců


Moravské dudy (gajdy)

Starobylý lidový nástroj, který se vyskytoval v mnoha různých provedeních na celém území Moravy. Melodická píšťala má sedm hmatových otvorů, které umožňují hrát zavřeným prstokladem typickou středoevropskou dudáckou tónovou řadu v rozsahu neúplné nony. Basová píšťala je laděna o dvě oktávy níž než základní tón melodické píšťaly a při hře visí přes rameno za zády hráče. Rohové korpusy jsou ukončeny tepaným plechovým nástavcem s víčkem. 

Vrtání píšťal je válcové. Tvorba tónu pomocí jednoduchého nárazného jazýčku. Zásobní měch je vyroben z ovčí nebo kozí kůže se srstí, dřevěné díly z javoru nebo hrušky. Nástroje jsou opatřeny čerpacím měchem.

Ladění: G dur (Tónová řada: d-f#-g-a-h-c1-d1-e1).

Další ladění: G moll, C, D a A dur / moll (např. D moll: A-c-d-e-f-g-a-bb).

Cena.....individuální, dle provedení nástroje

Dodací lhůty: 14 - 16 měsíců.


Slezské gajdy - Gorolské

Starobylá forma lidového nástroje z jižního Slezska. Melodická píšťala (gajdica) je žebrovitě soustružená a má pouze 6 hmatových otvorů. Doprovodná basová píšťala (huk) je sestavena ze tří stavců a je zdobena soustružením a cínovou intarzií. Při hře spočívá na rameni hráče.

Rohové korpusy jsou vyrobeny z nastavovaných rohových dílů, ukončených tepaným plechovým nástavcem s víčkem.

Zásobní měch je vyroben z ovčí nebo kozí kůže se srstí, dřevěné díly ze švestkového či ořechového dřeva. Nástroje jsou opatřeny čerpacím měchem.

Vrtání píšťal válcové, tvorba tónu pomocí jednoduchého nárazného jazýčku.

Ladění D - dur, Tónová řada: A-d-e-fis-g-a-h

Cena:.....individuální, dle provedení nástroje

Dodací lhůty: 14 - 16 měsíců.Náhradní a výměnné díly k dudám

(Ceny orientační, závisí na typu a provedení nástroje)

Melodická píšťala laděná, včetně 2 ks strojků.....4 800,- Kč
Výměnný díl k huku pro odlišné ladění včetně strojku.....3 400,- Kč
Zásobní měch kompletní.....6 600,- Kč
Dmýchací měch.....5 500,- Kč
Roztrub melodické píšťaly.....3 500,- Kč
Roztrub bordunu.....3 800,- Kč 
Koleno k dmýcháku (malý kříž)...1 400,- Kč
Koleno bordunu (velký kříž).....1 800,- Kč 
Řemeny.....550,- Kč
Náhradní strojek.....400,- Kč